Scholarships for students

SHARE

Fifty students from across five secondary schools in Central Otago and Queenstown Lakes districts have been granted a windfall to further study or train next year.

The scholarships valued at $2500 come courtesy of the Central Lakes Trust.

New to last year’s awards was the inclusion of vocational scholarships.

CLT chief executive Susan Finlay said the addition of vocational scholarships was to specifically recognise the importance of vocational knowledge and skills and the importance vocational roles played.

Nine vocational scholarships were awarded, alongside seven Pioneer Energy science and technology scholarships, and 34 tertiary scholarships.

In the 15 years this programme had been running, 584 young people had been helped to a total value of$1,426,500, Ms Finlay said.

Students from the five high schools in the CLT region were eligible to apply through their school.

The selection criteria considered various factors including the applicant’s academic record,all-round qualities and achievements.

Since 2015, Meyer Cruden Engineering have offered a scholarship and summer internship to go to an eligible first-year engineering student. This
year’s award goes to Georgie Bruce, of Mt Aspiring College.

The successful recipients in order by school, are:

Cromwell College
Jayde Wilson, CLT Tertiary Scholarship
Jemmimah McComb-Rae, CLT Tertiary Scholarship
Ken Dela Cruz, CLT Vocational Scholarship
Samantha Earl, PEL Science & Technology Scholarship

Dunstan High School
Aja Tate-Bell, CLT Tertiary Scholarship
Brooke Williams, CLT Tertiary Scholarship
Caitlyn Henderson,CLT Tertiary Scholarship
Delicia O’Brien, CLT Tertiary Scholarship
Hanna Scarlet, CLT Tertiary Scholarship
Joshua Allan, CLT Tertiary Scholarship
Lucas Olsen, PEL Science & Technology Scholarship
Maia Adams, CLT Tertiary Scholarship
Neave McHugh-Smith, CLT Tertiary Scholarship
Neleah Manderson, CLT Tertiary Scholarship
Nick Collier, CLT Tertiary Scholarship
Sofia Hviid, PEL Science & Technology Scholarship
Steven Worthington, CLT Vocational Scholarship
Tansy Kerrisk, CLT Tertiary Scholarship
Thomas Begg, CLT Vocational Scholarship

Mount Aspiring College
Aleisha Turner, CLT Vocational Scholarship
Annabel Hutchison, CLT Tertiary Scholarship
Emma Davies, CLT Tertiary Scholarship
Holly Gibson, CLT Tertiary Scholarship
Jack Willson, PEL Science & Technology Scholarship
Lucy Fenton, CLT Tertiary Scholarship
Lucia Brown, CLT Vocational Scholarship
Maisy Millwater, CLT Vocational Scholarship
Meg Thomas, CLT Tertiary Scholarship
Olivia Connolly, PEL Science & Technology Scholarship
Tesoro Levy, CLT Tertiary Scholarship
Tess Treadwell-Burke, CLT Tertiary Scholarship

Roxburgh Area School
Ben Robb, CLT Tertiary Scholarship
Georgia Buchan, CLT Tertiary Scholarship

Wakatipu High School
Allegra Boyd Slawson,CLT Vocational Scholarship
Bella Archibald, CLT Tertiary Scholarship
Carmen Woodhouse, CLT Tertiary Scholarship
Dillon Bouchier, CLT Tertiary Scholarship
Fineen Hingston, CLT Tertiary Scholarship
Finley Young, CLT Vocational Scholarship
Grace Hall, CLT Tertiary Scholarship
Hannah Battrick, PEL Science & Technology Scholarship
Jasmine Crichton, CLT Tertiary Scholarship
Kate Edmonds, CLT Tertiary Scholarship
Linus Richie, CLT Tertiary Scholarship
Louis Brabant, CLT Vocational Scholarship
Marigold Kunath, CLT Tertiary Scholarship
Niki Nakao, PEL Science & Technology Scholarship
Olivia Read, CLT Tertiary Scholarship
Paige Loggenberg, CLT Tertiary Scholarship
Todd Vermeir, CLT Tertiary Scholarship